Techinside Google News
Techinside Google News

Facebook, PGP şifreli e-posta dönemini kapatıyor!

Facebook, PGP şifreli e-postaları sonlandırdı ve kullanıcıların şirketten şifrelenmiş e-postalar almasına izin vereceğini duyurdu.

Bu özelliğin etkinleştirilmesiyle, Facebook’tan kaydolan kullanıcılara gönderilen tüm e-postalar (çoğunlukla “beğeniler” ve özel mesajları içeriyor) Pretty Good Privacy veya PGP adı verilen onlarca yıllık teknolojiyle şifrelendi.

Şirkete göre sekiz yıl sonra Facebook, düşük kullanım nedeniyle bu özelliği sonlandırıyor. Bu özellik Salı günü kullanımdan kaldırıldı.

- Advertisement -

Facebook, şifreli e-posta özelliğini hâlâ kaç kullanıcının kullandığını belirtmeyi reddetti. Pratikte kimsenin bunu kullanmadığına inanmak zor değil. Şifrelemeyi ne kadar sevsem de bu özelliği devre dışı bırakmak çok mantıklı.

Her şeyden önce, bu bildirimleri Facebook uygulamasında veya tarayıcılarda görebilmeniz gibi basit bir nedenden dolayı e-posta bildirimlerini tamamen kapatabilirsiniz. Herhangi bir arkadaşınızın izin istemeden sizi etiketlediğine dair neden iki kez bildirim almak isteyesiniz ki?

Ayrıca, 2023’te kim PGP kullanıyor ki? PGP’nin mucidi kriptograf Phil Zimmermann bile 2015 yılında PGP kullanmadığını söyledi.

İhlal edilen şifreler

O zamanlar Zimmerman bir e-postada “İroni gözümden kaçmadı.” dedi.

Zimmermann, PGP’yi kullanmamasının ana nedeninin, Symantec’in teknolojiyi kendi ürünlerine dahil etmek için 2010 yılında PGP’yi satın almasından bu yana gerekli şifreleme yazılımını MacBook’unda çalıştıramaması olduğunu söyledi. 

Zimmerman ayrıca “bir iOS cihazında şimdiye kadar hiçbir PGP sürümünün çalıştırılmadığını” söyledi. (Mac’lerdeki e-postaları ve dosyaları, Symantec’in satın alınmasından sonra PGP’nin fiilen yerine geçen GPG Tools‘u kullanarak şifreleyebileceğinizi belirtmekte fayda var.)

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir