Facebook reklamları tek bir kişiyi hedefleyebiliyor

0

Facebook reklamları

Facebook reklamları tek bir kişiyi hedefleyebilecek kadar iyi çalışıyor. Ancak bu durum, Facebook’un kişisel verileri işleme stratejisini yeniden tartışmaya açıyor.

Facebook reklamları tek bir kişiyi bile hedef alabiliyor

İspanya ve Avusturya’dan akademisyenler ve bilgisayar bilimcilerinden oluşan bir ekip tarafından yazılan yeni bir araştırma makalesi, yalnızca tek bir kişiye bir reklam sunmak için Facebook’un hedefleme araçlarını kullanmanın mümkün olduğunu gösterdi.

Unique on Facebook: Formulation and Evidence of (Nano)targeting Individual Users with non-PII Data” başlıklı makale, bir Facebook kullanıcısının benzersiz bir şekilde tanımlanabilmesi olasılığını gösteren bir metriği tanımlayan “veri odaklı bir modeli” ele alıyor. Araştırmacılar, her bir reklamın yalnızca tek bir hedeflenen Facebook kullanıcısına ulaşacağı şekilde bir dizi reklamı hedeflemek için Facebook’un Reklam yöneticisi aracını kullanabildiklerini gösterdiler.

Araştırma, Facebook’un reklam hedefleme araçlarının potansiyel olarak zararlı kullanımları hakkında yeni sorular ve teknoloji devinin kişisel veri işlemedeki yasallığı hakkında sorular ortaya koyuyor.

Bulgular ayrıca, bağımsız araştırmanın algoritmik reklam teknolojisini sorgulayabilmesinin öneminin altını çiziyor ve platformlar üzerindeki araştırmacıların erişimini kapatmamaları için baskıyı artırması gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>