Facebook Rights Manager ile koruma sağlayacak

0

Facebook Rights Manager

Facebook Rights Manager aracıyla görsellerin telif hakkını koruyacak. Böylelikle izinsiz kullanımların da önüne geçilmiş olacak.

Facebook Rights Manager için genişletme yapıyor

İnternet dünyasında her gün katlanarak artan video ve fotoğraf sayısı, telif hakkı sorunlarını da gündeme getiriyor. Özellikle de sosyal medyalarda fotoğraf ve videoların izinsiz bir şekilde paylaşılması, bu içeriklerin sahiplerini bir hayli rahatsız ediyor.

Facebook, Instragram’la birlikte bu sorun için önemli bir adım atıyor. Daha önce kullanıma sunulan Rights Manager aracı genişletilerek, olası ihlallerin önüne geçilmesi hedefleniyor. Rights Manager ile isteyen kullanıcılar form doldurarak içeriklerle ilgili kendi haklarının bulunduğunu beyan edebiliyor. Böylelikle istedikleri fotoğraf ve videoları koruma altına alabiliyor. Gerekli onay alındıktan sonra Facebook, yeniden kullanım durumları için eşleşen içerikler tespit edilebilecek. Bu sayede içerik sahipleri daha güçlü bir hale gelecek.

Bu yılın başlarında fotoğrafçı Stephanie Sinclair’e ait bir içerik Mashable tarafından izinsiz bir şekilde Instagram’da kullanılmıştı. Stephanie Sinclair ABD’de mahkemeye başvursa da görülen davada Instagram’ın halka açık bir platform olduğuna karar verilmiş ve Mahable’ın bunu kullanabileceği kararı çıkmıştı.

Rights Manager bu konuda kesin bir adım atmasa da içerik sahiplerini, içeriklerinin kullanımı hakkında bilgilendirmiş oluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>