Facebook, Rusya’da engellenebilir!

0

Sosyal medya devi Facebook, engellenme tehlikesi ile karşı karşıya. Rusya, Facebook’un yerel kişisel veri saklama yasalarına uymadığı takdirde önümüzdeki yıl ülke genelinde engelleneceğini açıkladı.

Rusya’nın haberleşme gözlemcisi Roskomnadzor’dan gazetecilere verilen demeçte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından onaylanan ve Eylül 2015’ten itibaren uygulanan yasaya Facebook’un uyması gerektiğini belirtti. Rus vatandaşlarının kişisel verilerini Rus sunucularına depolamasını gerektiren yasaya uyulmadığı takdirde, Facebook’un ülke genelinde engelleneceği açıklandı.

Interfax Haber Ajansı’nda Roskomnadzor başkanı Alexander Zharov; herkesin yasalara uyması gerektiğini, burada herhangi bir istisna olmayacağını ve 2018’de her şeyin değişeceğini belirtti. Geçtiğimiz hafta Rusya’da bu yasaya uymadığı gerekçesi ile Linkedin’e Rusya genelinde erişim engellenmişti.

Zharov ayrıca Google ve Alibaba’nın bu yasaya uyduğunu, Twitter’ın da yerelleştirme çalışmalarını 2018 yılının ortalarına kadar bitirmeyi planladığını açıkladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>