Facebook sağlık verileri için önlem alıyor

0

facebook sağlık verileri

Veri gizliliği konusunda kötü bir geçmişi bulunan Facebook, yine iddialarla gündeme geldi. Facebook sağlık verilerini toplamakla suçlandı.

Facebook sağlık verileri için gizlilik sağlayacak

Cambridge skandalıyla halen gündemden düşmeyen Facebook, birçok defa veri ihlali iddialarıyla gündeme gelmişti. Facebook, bu kötü geçmişini bir kenara atmak için sıkı çalışıyor.

Yeni iddialar ise New York Finansal Hizmetler Departmanı’ndan geldi. paylaşılan raporda, Facebook’un bazı web siteleri ve uygulamalardan kullanıcıların sağlık verilerini topladığı belirtildi. Bu veriler arasında kullanıcıların tansiyon değerleri, hastalık durumları ve doğurganlık bilgileri gibi birçok kişisel ve hassas bilginin yer aldığı vurgulandı.

İddialara göre Facebook, bu izinsiz toplanan verileri üçüncü taraf uygulamalardan satın alıyordu. Verilerle kendisine kâr sağlamayı amaçlayan Facebook, iddiaların gündeme gelmesiyle yeni bir adım attı.

Yeni sistemle birlikte Facebook, üçüncü taraf uygulamaların paylaştıkları verilerle ilgili filtreleme yapacak. Böylelikle izinsiz veri paylaşımının önüne geçerek, kendi ‘mağduriyetinin’ önüne geçecek. Ancak Facebook’un bu denli hassas verileri kullanması, kullanıcılar tarafından büyük bir tepki topladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>