Facebook sahte haber filtresi Almanya’da test edilecek

0

Facebook ABD seçimleri sonrasında hızlandırdığı sahte haberler ile mücadele konusunda test sürecine geçiş yapacak. Testlerin ilk durağı ise Facebook’a zaman zaman tehditkar çıkışları ile gözdağı veren Almanya olacak.

Dünya genelinde milyonlarca sayfa ve kullanıcı tarafından paylaşılan haberlerin özel algoritmalar ile filtrelenmesi ve sahte haberlerin saf dışı bırakılması tamamen yazılımlara bırakılacak ve birkaç kod ile çözülebilecek bir işlem değil. Bunun bilincinde olan Facebook, sahte haberlere karşı çalışmanın odağına yine kullanıcıları koyarak bu konuda durumu hem kullanıcılara dokunarak hem de daha kolay, kalıcı bir şekilde yapmaya çalışıyor.

Facebook Sahte Haber İşaretleme Aracı Devreye Giriyor!

Facebook sahte haber için Almanya’da başlatacağı test süreci hakkında önemli detayları paylaştı. Elde edilen bilgilere göre sahte haberlerde kullanıcıların şüpheli haberleri işaretlemesi istenecek. Tartışmalı olarak etiketlenecek içerikler, Facebook’un ortak haber havuzu Correctiv’e gönderilecek. Burada görevlendirilen personeller ise içerik kontrolü yaparak içerik hakkında kesin kararı verecek.

Haberin ya da içeriğin sahte, yanıltıcı olduğu tespit edilirse, Facebook’ta bu gönderilerin çok az bir kullanıcı tarafından görülmesi sağlanacak ve haber akışında geri plana atılacak. Almanya’nın sert çıkışlarından sonra Facebook iyi niyet göstergesi olarak filtre çalışmalarına Almanya’dan başlasa da ortada farklı bir detay da var. Öyle ki sistemin doğru işlemesi adına kullanıcıların haber işaretlemelerini yapması gerekiyor. Zira Facebook ekibinin tüm içerikleri kontrol etmesi imkansız.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>