Facebook sahte haberle savaş odası kurdu

0

2016’daki ABD Başkanlık Seçimi sırasında, kamuoyunu yanıltarak Cumhuriyetçilerin lehine yayınlanan sahte haberlerin yayılmasında en önemli pay sahibi olarak suçlanan ve senato önünde ağır sorgulara tutulan Facebook, Kasım ayında ABD’de yapılacak yerel yönetim seçimlerinde aynı sorunla karşılaşmamak için ağır önlemler aldı.

Savaş odası

Sahte haberlerle savaşmak için hem yapay zeka önlemleri alan hem de kullanıcıların şikayetlerini devreye sokan Facebook, şimdi de seçim dönemi sırasında sahte haberlere anında müdahale edecek 24 kişilik özel bir savaş ekibi kurdu. 

Facebook’un genel merkezindeki bir konferans odasını anında müdahale için özel ekipmanlarla ve haber kanallarını gösteren ekranlarla donatan Facebook, bu savaş odasına gelece ihbarları anında değerlendirip haberlerin sahte olup olmadığına karar verecek veya nereden, nasıl yayıldığını takip edebilecek. 

Zuckerberg’ün, Kasım seçimlerini Facebook’un sahte haberlerle mücadele için önemli bir sınav olarak gördüğü de biliniyor. Facebook bu sınavdan geçemez ise dünya çapında ağır yara alacak ve özellikle Avrupa’da Facebook’a çok sert yasakların getirilmesi söz konusu olacak. Zira ifade özgürlüğü konusunda çok hassas olan Avrupalı liderlerin, bu hassasiyeti kullanan rakiplerinin yalan haberlerle seçimlere hile karıştırmalarından çekindikleri ve Facebook’u bu konuda önlem almaları için sık sık uyardıkları biliniyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>