Facebook sahte haberlere karşı kullanıcıları eğitecek

0

Facebook ABD Başkanlık seçimleri sırasında ortaya çıkan sahte haberler yüzünden tüm dünyadan ağır eleştiriler alırken bunun bir daha yaşanmaması için de yoğun şekilde çalışıyor.

Sahte haberleri tespit etmek ve işaretlemek için dünya çapında hizmet veren bir gazetecilik vakfı ile çalışmaya başlayan Facebook böylece büyük oranda yayılan sahte haberlerin önüne geçmeyi planlıyor. Ancak, daha az paylaşılan milyonlarca sahte haberi tespit edip bunları gerçek gazetecilere onaylatması mümkün değil. 

Facebook şimdi bu sorun için de farklı bir çözümü uygulamaya koydu: Kullanıcıları eğitmek.

Haberler sekmesinin yanında çıkan yeni bir sekme sayesinde kullanıcılara sahte haberlerin nasıl anlaşılacağını anlatmaya başlayan Facebook, 14 ülkede yayına soktuğu bu eğitim içeriğini sadece birkaç hafta boyunca yayında tutmayı ve sonra kaldırmayı planlıyor.

Bu eğitim içeriği ile kullanıcılarını sahte haberlere karşı bilinçlendirmeyi hedefleyen sosyal medya servisi, sahte haberlerin sayısını azaltamasa da etkisini azaltarak farklı bir çözüm geliştirmiş olacak.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>