Facebook sahte haberleri işaretlemeye başladı

0

Facebook, ABD başkanlık seçimleri sırasında başına bela olan ve tüm dünyadan “çözüm bulması” için baskı gördüğü sahte haberlere karşı ilk adımını attık.

Sosyal medya servisinde artık sahte olduğu tespit edilen haberlerin üzerinde “disputes” (itiraz edilmiş) uyarısı bulunacak. 

Profesyonel gazeteciler görev başında

Facebook, sahte haberleri tespit etmesi için, bağımsız bir gazetecilik vakfı olan Poynter ile anlaşma imzalamıştı. Poynter’in belirlediği prensipler koduna uygun olmayan haberler şüpheli metinler olarak işaretlenecek ve şikayet edilen sahte haberler de yine Poynter editörleri tarafından incelenerek sahte olup olmadığına karar verilecek.

Bu mekanizma içinde Facebook sahte haberlerin işaretlenmesine de artık başlamış oluyor. Bundan sonra Facebook’ta, Poynter editörleri tarafından sahte olduğu tespit edilmiş içeriklerin üzerinde “disputed” ifadesi yer alacak. Elbette bu mekanizma şimdilik Türkçe haberler için geçerli değil ancak yakın gelecekte Türk editörlerin de göreve başlaması sürpriz olmayacaktır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>