Facebook sahte haberleri kaldırmayacak

0

Sahte haber kabusu iki yıldır Facebook’un başını ağrıtıyor. Facebook’ta yayınlanan sahte haberlerin ABD seçimlerini etkileyebildiği ve ülkeyi yönetecek başkanı değiştirebildiği anlaşıldığından beri dünya hükumetleri Facebook’a sahte haberlere çözüm bulması için baskı yapıyor.

Facebook argüman değiştirdi

Facebook ise şimdi İngiltere’de yayınlamaya başladığı bir reklam ile sahte haberleri sosyal medya platformundan kaldırmayacağını açıkladı.

Facebook’un argümanına göre, sahte haberler “özgür ifade” kuralına karşı gelmiyor, ancak doğruluğu şüpheli olan haberlerin “sahte” olarak işaretlenmesi ve haber sayfasında aşağılarda gösterilmesi gibi önlemler alınacak.

Tüm haber ve yorumlarda doğruluk şartı arınmasının, edebiyat, mizah gibi alanlarda yaratıcılığı yok edeceği için sahte haber konusu çözümü çok zor bir problem olarak kabul ediliyor ve okurların, hangi metnin gerçek hangi metnin mizah/abartı içerip içermediğini anlamak için bilinçli davranması gerektiğinin altı çiziliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>