Facebook sosyal ticarette lider oldu

0

Facebook sosyal ticaret

eMarketer raporuna göre Facebook sosyal ticarette lider konumda yer alıyor. Ankete katılanların yüzde 18’i Facebook üzerinden ürün aldıklarını söylüyor.

Facebook sosyal ticarete yön veriyor

Sosyal ticaretin başarısı, kısmen, satışların gelecekteki reklam ve ürün yerleştirme için kullanılabilecek daha fazla veri üretmesiyle, kullanıcı ilgi alanlarına dayalı ürün hedeflemesinden kaynaklanıyor.

Şirketler, kullanıcıların sosyal medya uygulamaları aracılığıyla ürün bulma ve satın alma becerisine dayanan ve 2023 yılına kadar ABD’de patlama yapması beklenen yıllık 36 milyar ila 50 milyar dolar arasında satış üreten sözde sosyal ticaret endüstrisi için rekabet ediyor. Sosyal ticarette yaygın olarak lider olarak kabul edilen Facebook ve Google, perakendecilerin son çeyrekte satışları artırmalarına yardımcı oldu. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ise ticaretin etkinleştirilmesinin ve işletmelerin Messenger ve WhatsApp uygulamaları aracılığıyla müşterilerle iletişim kurmasını kolaylaştırmanın “uzun vadeli doğru bahis” olduğunu söylüyor. Facebook Mayıs 2020’de, markaların doğrudan Facebook ve Instagram üzerinden ürün satmasının kolay bir yolu ve tüketicileri modaya uygun giysiler veya ev eşyaları bulmaya ikna etmenin kişiselleştirilmiş bir yolu olan Mağazalar’ı başlattı.

eMarketer tarafından Haziran 2020’de gerçekleştirilen bir ankete göre Facebook en iyi sosyal ticaret platformuydu ve ankete katılanların yüzde 18’i Facebook üzerinden bir ürün satın aldıklarını söyledi. Bu oranlar Facebook’a ait Instagram için yüzde 11 ve Pinterest için yüzde 3 oldu.

Analistler, kısıtlamalar kaldırılsa bile, çevrimiçi alışveriş talebinin geri dönmesinin pek mümkün olmadığını söylüyor. Edward Jones analisti Dave Hager: “İnsanlar çevrimiçi alışverişe alıştı. Gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalardan alışveriş açısından tamamen eski seviyelere geri döneceklerini sanmıyorum.” diyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>