Facebook startup ruhunu nasıl koruyor?

0

Dünyanın dört bir yanındaki ofislerinde 14 bine yakın çalışanı bulunan Facebook startup atmosferini yıllardır nasıl koruyor dersiniz? Bir ipucu verelim; bu şirkette Facebook’a girmek serbest! Şirket çalışanları tüm gününü kendi sosyal ağlarında geçiriyor ve burayı hem kişisel hem profesyonel amaçlarla kullanıyor. Böylelikle kurum içinde tüm mesai arkadaşları birbirini daha yakından tanıyabiliyor.
Facebook’un kendi çalışanları arasında bugüne kadar 20 binin üzerinde Facebook grubu kurulmuş. Bunların içinde “Oculus satın alımı” ile ilgili olan işle ilgili gruplar da var, Game of Thrones hayranlarını bir araya getiren eğlence odaklı olanlar da…
Business Insider‘a konuşan şirketin İK yöneticisi Lori Goler, çalışanlarından “tüm benlikleriyle” işyerinde olmalarını beklediklerini belirtiyor: “Ofisten ayrılıp eve gittiğinizde, gün boyu çalıştığınız halden farklı bir insan değilsiniz.”

Facebook FBFamily bir sağlık kriziyle başladı

İş arkadaşlarını daha iyi tanımanın kurum kültürü olarak empatiyi benimsemeye yardımcı olduğunu belirten Goler, birkaç yıl önceye ait bir anıyı da okurlarla paylaşıyor: Bir Facebook çalışanı, geçirdiği ciddi bir sağlık krizini bahsi geçen gruplardan birinde paylaşmış ve tüm mesai arkadaşları ona yardımcı olmak için adeta seferber olmuşlar.
“Verilen destek öylesine güçlüydü ki, insanlar bu paylaşımı #FBFamily (Facebook ailesi) şeklinde etiketlemeye başladı. Bir anda FBFamily her yeri sardı. Tek bir paylaşım ile doğan bu etiket, daha sonra organik olarak büyüdü ve başlı başına bir yapı haline geldi.” Öyle ki, Facebook çalışanlarından bazıları bu sloganı bileklik yaptırıp koluna takıyor.

facebook startup fbfamily bileklik

Facebook startup ruhunun toplantılara etkileri:

İş arkadaşlarının kişisel hayatlarına bir seviyeye kadar ortak olmak, çalışma hayatına farklı şekillerde etki edebiliyor. Örneğin habere göre bir çalışan, müdürünün bir toplantıda gösterdiği sert tutumu, bu kişinin yakın zamanda ailesinde yaşanan sağlık problemlerini bilmesi nedeniyle daha anlaşılır bulduğunu anlatıyor.
Yine de Facebook bazı çizgiler çizmeyi ihmal etmiyor; her bir şirket çalışanının bir profesyonel hesabı bulunuyor ve bu hesapta “arkadaşlık eklemek” yerine birbirini “takip etmeleri” mümkün oluyor. Sosyal medya devi yakın zamanda bu çözümü diğer şirketlere de “Facebook at Work” adıyla pazarlamaya başladı. İşler de hiç fena değil; şimdiden 450 şirkette Facebook at Work kullanılıyor ve kapalı beta süreci tamamlandığında sırada bekleyen 60 bin işletme daha var!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>