Facebook tazminat cezası ödeyecek

0

Facebook tazminat cezası

İtalya’daki bir uygulamayı kopyaladığı gerekçesiyle Facebook tazminat cezası ödemeyecek. Facebook’a 4.72 milyon dolar ceza verildi.

Kopyalama nedeniyle Facebook tazminat cezası aldı

Günümüzün en büyük sosyal medya şirketlerinden Facebook, bir uygulamanın özelliğini kopyaladığı gerekçesiyle tazminat cezası aldı. Bu ceza Facebook’un prestij kaybı yaşamasına da neden oldu.

Aslında Facebook’a 2012 yılında İtalya’da dava açılmıştı. Bu davanın gerekçesi ise Business Competence’in Faround isimli uygulamasını Facebook’un kopyaladığı ve kendisine yeni bir özellik olarak kattığı olmuştu. Geliştiricinin iddialarına göre Facebook ‘Civarındakiler’ özelliğini Faround’dan almıştı. 2017 yılında ise mahkeme sonuçlanmış ve Facebook’un aleyhinde bir karar çıkmıştı.

Facebook her ne kadar bu karara itiraz etmiş olsa ve özelliği İtalya’dan kaldırsa da üst mahkeme bu kararı doğruladı. Mahkeme kararıyla birlikte Facebook 4.72 milyon dolar tutarında bir tazminat cezasına çarptırıldı. Bu tutar maddi olarak çok büyük olmasa da Facebook’un uygulamayı kopyalaması prestij kaybı yaşatacak bir hareket oldu diyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>