Facebook tekelleşme yolunda mı?

0

Facebook tekelleşme

Teknoloji dünyasının dev isimleri, rakiplerini satın alarak sektörde tekelleşmeye çalışıyor. Peki Facebook tekelleşme yolunda mı ilerliyor?

Facebook tekelleşme amacıyla satın alımlar yapıyor olabilir

Bir dönem sosyal medyanın dev ismi Facebook, bu alandaki gücünü kaybetti. Özellikle de Instagram’ın hızlı büyümesi, Facebook’un geri planda kalmasına neden oldu.

Ancak diğer alanlarda başarısını sürdüren ve ekonomik anlamda büyümeye devam eden Facebook, rakiplerini de satın alarak bu alanda yeni bir strateji izledi. Facebook, WhasApp’ı ve Instagram’ı satın alarak, bu alanda en önemli oyuncu olmayı başardı. Ancak Facebook’un izlediği bu strateji, ABD Ticaret Komisyonu tarafından mercek altına alındı.

Ticaret Komisyonu, Facebook’un rakiplerini ikna etme konusunda nasıl bir yol izlediğini ve adil olup olmadığını araştırıyor. Şu anda 46 farklı eyalet araştırmaya dahil edildi, Facebook’un izlediği yöntem incelemeye alındı. Facebook’un bu satın alımları sektörde tekel haline gelmek amacıyla yaptığı iddia ediliyor. Ticaret Komisyonu’nun incelemeleri biraz zaman alacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>