Facebook TikTok benzeri video formatı test ediyor

0

Facebook TikTok

Hindistan’da Facebook TikTok benzeri bir video formatı test ediyor. TikTok’un Hindistan’da yasaklanmış olması, Facebook’un bu konuda elini güçlendiriyor.

Facebook TikTok benzeri format için çalışıyor

Son dönemin en hızlı büyüyen sosyal medya platformu TikTok, bir yandan da birçok sorunla boğuşuyor. Kullanıcı verilerinin paylaşımı konusunda ABD ile gerginlik yaşayan TikTok, benzer nedenlerle Hindistan’da yasaklanmıştı.

Hindistan’da TikTok’tan doğacak açığı kapatmak için ise Facebook çok hızlı bir şekilde hareket etmeye çalışıyor. Facebook, tıpkı TikTok’ta olduğu gibi kullanıcıların kısa ve eğlenceli videolar çekip platforma yükleyebilecekleri, etkileşim alabilecekleri bir format üzerinde çalışıyor.

Daha önce TikTok’un klonu olarak nitelendirebileceğimiz Lasso uygulamasını piyasaya süren Facebook, daha sonra Instagram Reels’i kullanıma sunmuştu. Facebook’un Techcrunch’a yaptığı açıklamaya göre bu girişimlere kısmen ara veriliyor. Kısa videolar isimli özellik artık akışta kullanıcılara sunulacak. Kullanıcılar aşağı ve yukarı kaydırarak videoları izleyebilecek.

Bu özellikle ilk olarak TikTok’un yasaklandığı Hindistan’da kullanıma sunulacak. Kullanıcılardan geri bildirimlere göre Facebook, bu özellik için iyileştirmeler de yapacak.

Hindistan’da TikTok’un yasaklanması en çok da Facebook’a yaramış gibi görünüyor. Yasak kararının ardından Facebook’un servislerinin kullanımında yüzde 25’lik bir büyüme de yaşandı. Benzer şekilde şu anda YouTube da TikTok’taki formata benzer bir akış üzerine çalışıyor. Bu alandaki rekabet daha da kızışacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>