Facebook TV yayınlarına başlıyor

0

Facebook’un televizyon yayıncılığını bitirebilecek öldürücü hamlesi Haziran ortasında devreye giriyor. Sosyal medya devinin doğrudan TV kanallarına rakip olacağı yeni hamlesi, internet için özel video yayınları üretmekle başlıyor.

Sosyal medya devi, kullanıcıları Facebook’a daha fazla bağlamak ve rakip sosyal medya servislerine kaymalarını önlemek için sadece Facebook’ta seyredebilecekleri bir düzine yeni video şov hazırlatıyor. Bunların yarısı, TV’lerde görmeye alışık olduğumuz, bir-iki saat süren magazin/komedi şovları veya senaryolu diziler olacak. Diğer yarısı ise yine merak uyandıracak kalitede ama 10-20 dakikalık, düşük maliyetli şovlardan oluşacak. Büyük şovlar haftalık olarak yayınlanırken, minik şovlar günlük olarak hazırlanacak.

Yaklaşık 2 milyar abonesi olan Facebook böylece dünyanın en büyük TV kanalına dönüşebilecek. Elbette sosyal medya devinin ilk amacı, dünyadaki TV kanalları ile rekabet değil, aksine Amazon Prime, Netflix veya YouTube gibi kanallara alternatif bir video içerik servisi üreterek reklam verenleri buraya çekmek istiyor. Ancak bu hamlenin yan etkisi, TV’lerdeki reklamların bir bölümünün Facebook’a kayması olacak. Ayrıca, hazır milyar dolarlık reklam verenler YouTube’daki uygunsuz içerikler nedeniyle platformdan çekilmişken Facebook şimdi o video reklam bütçelerini kendine yöneltme konusunda da bir avantaja sahip olacak.

Nasıl programlar yayınlanacak?

Facebook yayınlanacak şovlar hakkında hiçbir ipucu vermiyor ancak şirketin Snapchat konusunda çok takıntılı olduğu ve Zuckerberg’ün Snapchat’i en büyük tehdit olarak gördüğü biliniyor, dolayısıyla Snapchat kullanıcı profiline, yani gençlere yönelik yayınların ağırlıklı olacağı düşünülüyor. Böylece hem mevcut genç Facebook kullanıcılarının Snapchat’e kayması engellenecek hem de Snapchat’teki kullanıcıların bir bölümü Facebook’a çekilebilecek.

Öte yandan Facebook’un bir video içerik yayın platformuna dönmesi profesyonel ve amatör video içerik üreticilerinin de kısa süre sonra bu platformda yer almak için içerik üretmeye başlayacağı anlamına geliyor.

 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>