Facebook uygulamaları zararlılarla dolu

0

2 milyardan fazla kullanıcısı olan sosyal medya devi Facebook’un üçüncü parti uygulamaları zararlı kodları yaymak isteyen hacker’ların yuvasına dönüştü.

Facebook API’sine erişim

Sosyal medya devinin, Facebook’un API’sini kullanan uygulamalar üzerindeki gevşek kontrolü nedeniyle bu platformu zararlı yazılımları yaymak veya kurbanların bilgisayarına sızmak için kullanan hacker’ların en az 25,936 zararlı Facebook uygulaması yarattıkları tespit edildi.

Güvenlik firması Trustlook’ın Facebook uygulamaları üzerinde yaptığı teste göre, 80 farklı veriye göre analiz edilen uygulamaladan 25.936’sı zararlı uygulama sınıfına girdi. Bu uygulamalar kullanıcıların verilerini çalan, izinsiz ağ trafiği kullanan ve kullanıcıları mağdur eden yazılımlar olarak tanımlanıyor.

Cambridge Analytica skandalından sonra gözler Facebook’un güvenlik standartlarına çevrilmişti ve 2 milyardan fazla insanın kullandığı bu dev platformda güvenlik konusuna yeterince önem verilmediği uygulamalar üzerinde gerçekleştirilen analizle de anlaşılmış oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>