Facebook ve Google’ın etkisi araştırılacak

0

Facebook ve Google’ın

Facebook ve Google’ın bizler günlük hayatımızda yaptığı değişimlerin yanı sıra, birçok iş kolunu da dijitalleşmeye uğrattı. Avustralya’da ACCC tarafından yapılacak araştırmayla Facebook ve Google’ın medya üzerindeki etkisi araştırılacak.

Facebook ve Google’ın rekabete etkisi

Avustralya’nın Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), arama motorlarının ve sosyal sitelerin haber alanındaki rekabete zarar verip vermediğini görmek için yeni bir araştırma başlatıyor. Çalışmada Facebook, Google ve diğer dijital platform sağlayıcılarının medyadaki rekabetteki etkisi incelenecek. Dijitalleşmenin, konvansiyonel yayıncıların içerik üretme yeteneğinin haksız bir şekilde sınırlandırıp sınırlandırmadığı araştırılacak. Ayrıca internet hizmetleri, reklam verenler ve halk arasındaki “bilgi asimetrisisinin” zararlı olup olmadığı mercek altına alınacak.

Mevcut bilgi rekabet seviyesini ölçmek için hazırlanacak rapor yeterli görülmezse, komisyon bilgi talep etme yetkisinde olacak. Ayrıca raporun hazırlanması da oldukça zaman alacak gibi görünüyor. Planlamaya göre Aralık 2018’e kadar ön rapor sunulacak. Haziran 2019’da ise son hali yayınlanacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>