Facebook ve Instagram DDoS kurbanı mı?

0

Labris Networks CTO'su Oğuz Yılmaz
Labris Networks CTO’su Oğuz Yılmaz

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitelerinden Facebook ve Instagram başta olmak üzere popüler bazı web servislerine belli sürelerle ulaşılamaması akıllara siber saldırı olasılığını getirdi.

Türkiye’nin ilk yerli UTM ürününü geliştiren ve bünyesinde kurduğu SOC (Security Operations Center) merkezinde anlık takip ve kontrol yapabilen Labris Networks’ün CTO’su Oğuz Yılmaz yaşanan son durumla ilgili yaptığı açıklamada: “Araştırmalarımızda bu durumun bir DDOS saldırısı sonucunda olmuş olabileceğini gördük. IŞİD ve Lizard Squad isimli hacker grubu da bu saldrının sorumluluğunu üstlendi. Ancak şu aşamada Facebook’tan resmi açıklama gelmeden durumun ilk kaynağının bu DDoS saldırıları olup olmadığını kesin olarak bilmiyoruz. Yaşanan teknik bir sorunun yol açtığı kesintinin fark edilip, üzerine bir de DDoS saldırısı ile Facebook’un birkaç noktada sorun yaşaması istenmiş olabilir.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, saldırıyı üstlenen Lizard Squad’ın geçmişte de bu tip saldırılara imza attığını belirterek, “Yıl boyunca Playstation Network’e yapılan saldırılar ve yılbaşı döneminde hem PSN hem de Microsoft Xbox oyun ağlarına saldırılarda Lizard Squad’ın parmağı olduğunu görüyoruz. Oluşturdukları bir web sitesi aracılığı ile üçüncü parti yerlere DDoS yapmak için ücret alan bu grubun, 2014 yılı içerisinde çıkan çok önemli güvenlik açıkları sayesinde önemli bir saldırı ağı oluşturmaya başladığını takip ediyorduk. Yılın son aylarında oluşturulduğunu takip ettiğimiz, yüksek hat genişliği ve güçlü donanıma sahip sunucu sistemlerinin belli zafiyetler aracılığı ile ele geçirilmesi ile oluşan bu botnet (saldırı ağı), bu saldırı ile ilk kez kullanılıyor olabilir. Her ne kadar kendi web sitelerine hack edilerek buradan tetikçilik hizmeti alanlar deşifre edilmiş olsa ve birkaç kişi üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanmış olsa da bu tür grupların hücre yapıları halinde olmaları bir çırpıda yok edilmelerini engelliyor.” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>