Facebook ve Twitter’da Kremlin’le bağlantılı büyük ortak çıktı!

0

Facebook ve Twitter’ın ABD Başkanlık seçimlerinde dezenformasyon yarattığı suçlamasıyla açılan soruşturmada ilginç sonuçlar gün ışığına çıkmaya devam ediyor.

Facebook’un kendi içinde yaptığı araştırmada, seçim döneminde Rusya ile bağlantılı çok sayıda şirketin Trump’ın lehine veya Clinton’ın aleyhine reklamlar verdiğinin tespit edilmesi Rusya’nın Trump’ı desteklediğinde dair kanıtlar olarak soruşturma komisyonuna iletilmişti.

Ruslar ABD şirketlerini ele geçirmeye mi çalışıyor?

Şimdi ise Facebook ve Twitter’ın masaya yatırılan hissedar yapısında ilginç bir tespit yapıldı. İki şirketin de büyük yatırımcıları yer alan bazı kurum ve fonların Kremlin Sarayı’na çok yakın bazı iş adamlarının girişimi olduğu anlaşıldı.

Elbette Kremlin’ yakın iş adamlarının Facebook ve Twitter hissesi satın almış olması bu servislerin yönetimine etki edebildikleri anlamına gelmiyor ancak yine de Rusya’nın, ABD’ye ait bu sosyal medya devlerini ele geçirmek için hamle yaptığını ortaya koyuyor. Üstelik Facebook Rusya’da yasaklı ve Twitter da Rusya yönetimi tarafından sıcak karşılanmıyor.

Rusya bağlantılı hissedarların en büyüğü, Twitter’dan 191 milyon dolarlık hisse satın almış olan DST Global görünüyor. Rusya’nın devlet petrol şirketi Gazprom’un ortak olduğu DST Global aynı zamanda Facebook’un da büyük hissedarları arasında görünüyor. DST Global’ın kurucusu ve sahibi ise, Rus Oligarklardan Yuri Milner. Rus oligarkların, Rusya Devlet Başkanı Putin’in emrinden çıkmayan iş adamları olduğu da biliniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>