Facebook’un veri sızıntısı için soruşturma başlatıldı

0

Facebook veri sızıntısı

İrlanda’nın veri gizliliği ajansı Facebook veri sızıntısı için soruşturma başlattı. Veri kümesinin 2019 yılına dayandığı belirtildi.

Facebook veri sızıntısı için incelemeler sürüyor

İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC), 2019 yılına dayanan bir Facebook kullanıcı veri kümesine yönelik sızıntı araştırması yapıyor. Nisan ayının başında, bir bilgisayar korsanlığı forumundaki birinin veri kümesini herkese açık hale getirdiği ve kişisel bilgileri açığa çıkardığı ortaya çıktı.

106 ülkede 533 milyon Facebook kullanıcısını etkileyen bu açık, çeşitli bilgileri içeriyor. Hesaba bağlı olarak telefon numaraları, doğum tarihleri, e-posta adresleri, yerler ve daha fazlası hakkında ayrıntılar yer aldığı söyleniyor.

Ajans tarafından yapılan açıklamada, bugüne kadar Facebook Ireland tarafından sağlanan bilgileri göz önünde bulunduran DPC, GDPR ve 2018 Veri Koruma Yasası’nın bir veya daha fazla hükmünün ihlal edilmiş olabileceği üzerinde durulduğu belirtildi. Facebook sözcüsü ise gerekli korumaları yaptıklarını ve bu konuda açıklama yapacaklarını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>