Facebook verilerini çalan uygulamalar tespit edildi

0

Facebook verilerini çalan uygulamalar

Google tarafından, Facebook verilerini çalan uygulamalar tespit edildi. 25 tane uygulamanın, oltalama tekniğini kullandığı öğrenildi.

Facebook verilerini çalan uygulamalar için harekete geçildi

Güvenle kullandığımız Play Store gibi platformlar, aslında kötü niyetli geliştiricilerin elinde bir silaha dönüşüyor diyebiliriz. Zararlı yazılımlar ve uygulamalar ile kullanıcıların kişisel verileri çalınabiliyor.

Google tarafından yapılan inceleme ile Androd kullanıcılarının Facebook verilerini çalan yeni uygulamalar tespit edildi. Cihazlar ve sunucular tarafında yapılan denetimlerde Google, 25 uygulamanın kullanıcı verilerine izinsiz bir şekilde eriştiğini tespit etti.

Farklı kategorilerde yer alan bu uygulamalar, kullanıcı verilerini çalmak için oltalama tekniğini kullanıyor. Böylelikle vadettiği şeyleri yapmaktansa, arka plandaki zararlı yazılımlarla kullanıcı Facebook verilerine erişiyor.

Bu uygulamaların bazılarının 1 yıldan uzun süredir kullanımda olması ise Google’ın güvenliği sağlamada etkisiz kaldığı yorumlarına neden oldu. Google tarafından bu sürenin uzun olması konusunda bir açıklama gelip gelmeyeceği henüz bilinmiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>