KOBİ’ler Facebook Reklamlarıyla Büyüyor

0

Paylaşım forumları ilk çıktığında temel amaç insanların internet üzerinden birbiriyle iletişimini sağlamaktı; tıpkı Facebook’un ilk yılları gibi. İnsanları bir araya toplayan bir platformun aynı zamanda benzersiz bir pazar yeri olduğunu keşfetmek internet dünyasının bir hayli zamanını aldı. Oysa Facebook video reklam alanında forum kültüründen dersini iyi almış ve özellikle küçük ve orta ölçekli yerel işletmelere, yani KOBİ’lere sunduğu fırsatları sık sık hatırlatarak büyümelerine yardımcı oluyor.

Dünya genelinde 1,5 milyara yakın insanın bir arada olduğu, erişimi ve kullanımı ücretsiz bir ortak alanı aynı zamanda bir pazarlama kanalı olarak değerlendirmek, örneklerine yurtdışında sıklıkla denk geldiğimiz bir yöntem. Türkiye’deki KOBİ’lerin ise, Facebook’u doğru kullanarak satışlarına sağlayabileceği potansiyel katkıyı fark ettiklerini söylemek yanlış olur.

Neyse ki sosyal medyanın profesyonellere odaklanan Facebook for Business bölümü, sık sık paylaştığı başarı hikayeleriyle, dünyada bu yöntemi kullanan ve satışlarını katlayan irili ufaklı işletmelerin öykülerini paylaşıyor. Søstrene Grene de Facebook’u bir pazarlama kanalı olarak kullanarak başarıya ulaşan KOBİ’ler arasında yer alıyor.

Aile şirketleri Facebook video reklam çalışmalarıyla büyüyor

Bir aile şirketi olarak 1973’te kurulan işletme, Danimarka’da üretilen ev eşyalarını ekonomik fiyatlarla satıyor. Facebook’ta kendi hikayesini anlatan bir video paylaşarak, marka bilinirliğini artırmak isteyen Søstrene Grene, bu çalışmayı bir reklam kampanyasına dönüştürerek, satışlarını tam 6 kat artırıyor. Müşterileriyle güçlü bir diyalog kurmak için doğru içeriği doğru formatta üretmeleri gerektiğini belirten, şirketin uluslararası pazarlama müdürü Mads Jensen, video içeriğin bu açıdan son derece etkili olduğunun altını çiziyor.

Video içeriğin tüketici üzerinde daha güçlü bir etki bıraktığını pek çok istatistik doğruluyor. Peki ama, videoyu hazırlarken ve yayınlarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu konuda da altın niteliğinde öneriler bizzat Facebook for Business bölümünden geliyor.

İlgi çekici bir başlangıç hazırlayın

Hazırlayacağınız kampanyanın mesajını videonun en başında net olarak verin ki, insanlar videonuzun geri kalanını merak etsin. Muğlak bir girişle başlayan video, tıpkı ağır aksak yürüyen bir film açılışı gibi izleyicilerin ilgisinin başka yönlere kaymasına neden olacaktır.

Videoya özel bir küçük resim ekleyin

Facebook size videonun içinden bir küçük resim önerebilir; ancak başarılı bir kampanya için bununla yetinmeyin ve dikkat çekici, yüksek çözünürlüklü bir önizleme resmi ekleyin. Unutmayın ki bu video insanların ana sayfasında, haber akışı içinde yayınlanacak. O nedenle videonuzun küçük resmi, kullanıcılar sayfayı aşağı doğru sürüklerken bile videoyu fark edip tıklamalarını sağlayacak nitelikte olmalı.

İnsanları harekete çağırın

Videonuz mutlaka bir amaca hizmet etmeli; bu amacı da bir eylem çağrısıyla video sonuna eklemelisiniz: İnsanları Facebook Sayfanızı ziyaret etmeye, internet sitenize göz atmaya veya başka videolar izlemeye davet etmek için bir eylem çağrısı yapın.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>