Facebook video verilerinde usulsüzlük yaptı!

0

Facebook video

Facebook video izlenme verilerinde yaptığı usulsüzlük iddiaları sonrasında mahkemelik olmuştu. Sosyal medya devi, bu olaylardan sonra 40 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

Facebook video izlenmelerini şişirdi

Facebook, artık eski gücünü kaybetmiş olsa da halen dünyanın en güçlü sosyal medya platformu diyebiliriz. Ancak Cambirdge skandalı ve sonrasında ortaya çıkan usulsüzllükler, Facebook’u zor durumda bırakmaya devam ediyor.

Bir grup reklam veren şirket tarafından ortaya atılan iddialarda, Facebook’un video izlenme verilerini şişirdiği ve bu sayede şirketlerden daha fazla ödeme aldığı iddia edilmişti. Mahkemeye giden bu iddialar sonrasında yapılan incelemelerde, Facebook’un 18 ay boyunca hatalı reklam ölçümleri yaptığı tespit edildi. Bu ölçümlerde ortalama izleyici sayılarının yüzde 150 ila yüzde 900 oranında şişirildiği öğrenildi.

Facebook, yaptığı usulsüzlük sonrasında 40 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı. Bu veri skandalının ortalama 1,35 milyon reklam vereni olumsuz etkilediği belirtiliyor. Reklam verenler mahkemeye başvurdukları takdirde, Facebook’a 100-200 milyon dolarlık tazminat davaları açma hakkına sahip.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>