Facebook yapay zeka için test ortamı duyurdu

0

Facebook’un yapay zeka geliştiren departmanı, Facebook Artificial Intelligence Research (FAIR), farklı alanlarda yapay zeka çalışmaları yapan organizasyonlar için ortak bir test alanı hazırladığını duyurdu.

Facebook’un ParlAI adını verdiği yeni test ortamı, farklı yapay zeka ve bot çalışmalarının birbiriyle uyumlu hale gelebilmesi için gerekli çalışma ortamını da sağlayacak. Açık kodlu bir ortam olan ParlAI, farklı çalışmaların ortak bir dil üzerinde anlaşabilmesini ve böylece yapay zeka rutinlerinin birbirleriyle iletişim kurabilmelerini hedefliyor.

Python dilinde yazılmış açık kaynak platformu

ParlAI üzerinde çalışacak yapay zeka uzmanlarının Python dilini bilmesi gerekecek. ParlAI sayesinde, insanlarla daha rahat iletişim kurabilen botları ve yapay zeka uygulamalarını da görmemi mümkün olacak. Binlerce yapay zeka uzmanını işe alan Facebook’un, sosyal medya alanında olduğu gibi yapay zeka konusunda birinci olmak için büyük emek sarf ettiği biliniyor ancak şimdilik yapay zeka konusunda Amazon ve Google liderlik konusunda birbirleriyle yarışıyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>