Facebook yapay zeka ile müdahaleye başlıyor

0

Facebook yapay zeka

Facebook yapay zeka asistanı ile platformdaki tartışmaların gidişatına müdahale edecek. Grup içi ve sayfa tartışmaları takip edilecek.

Facebook yapay zeka kullanımını artırıyor

Sosyal medya devleri, platformlardaki iletişimin sınırını belirleyebilme konusunda çeşitli önlemler alıyor. Bu kapsamda Facebook, yapay zekanın gücünden yararlanıyor.

Özellikle de grup içi tartışmalarda ve sayfa tartışmalarında Facebook, kontrolü sağlayacak bir yapay zeka üzerinde çalışıyor. Bu yapay zekanın grup içi tartışmaları kontrol eden ve platformda tahminen 70 milyon kişiye yardımcı olan modaretörlere destek olması bekleniyor.

Aylık 2 milyar 800 bin aktif kullanıcısı bulunan Facebook, tartışmalarda istenmeyen durumların yaşanmasını önlemek istiyor. Yani asıl amacın, konu dışı durumların önüne geçen bir sosyal medya deneyimi sağlamak olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal medya platformlarının trol hesaplar, sahte haberler gibi birçok durumla mücadele etmesi gerekiyor. Bu yapay zekanın ne kadar yararlı olacağını ise hep birlikte göreceğiz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>