Facebook yapay zeka konferansını ABD dışında mı yapacak?

0

Dünyanın en önemli yapay zeka geliştiricisi durumuna gelen ABD teknoloji şirketleri bu yıl bütün dünyadan çok önemli yapay zeka uzmanlarının ve akademisyenlerin katılımının beklendiği ve dünyanın geleceği için çok önemli olan dev bir yapay zeka konferansı düzenlemeyi planlıyor. 

Teknoloji şirketlerinin yapay zeka çalışmalarını belli oranda paylaşmasının ve yapay zeka konusunda kontrolün kaybedilmemesi adına önemli adımların atılmasının beklendiği bu tarihi konferans için şimdi önemli bir engel var: Trump’ın göçmen yasaları.

Bilim insanları ABD’ye giremezse?

Ancak teknoloji şirketleri şimdi önemli bilim insanlarının ABD’ye giremeyebileceği endişesiyle konferansı ABD dışında yapmayı tartışmaya başladı. NIPS (Conference and Workshop on Neural Information Processing Systems ) adı verilen konferansın ABD dışında yapılması için açılan imza kampanyasına 300 önemli AI mühendisi imza atmış durumda. 

Benzer kararların teknoloji şirketlerinde gündeme gelebileceğinin ve teknoloji şirketlerinin önemli ar-ge, pazarlama ve yönetim ofislerini ABD’nin dışına taşıyabileceğinin altı çiziliyor. Bunun da, ABD’nin teknoloji firmaları üzerindeki kontrolünü kaybetmesi anlamına geleceği vurgulanıyor.

Yapay zeka uzmanları ayrıca, Elon Musk’ın Trump’ın danışması olmasına da tepki gösteriyorlar. 1 milyar dolar bağışla işe başlayan Open AI’nın kurucusu Elon Musk’ın Trump’ı protesto etmesini isteyen yapay zeka uzmanlarının bir kısmına karşı bazı teknoloji uzmanları da Elon Musk’ın görevi kabul ederek doğru yaptığını ve Trump’ın yanlış teknoloji kararlarını engelleyebileceğini savunuyorlar. 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>