Facebook yaş ve cinsiyet bilgileri istiyor

0

Facebook yaş ve cinsiyet

Daha adil bir yapay zeka veri kümesi için Facebook yaş ve cinsiyet bilgisi talebinde bulunuyor. Bu bilgilerin yapay zekada kullanılacağı belirtiliyor.

Facebook yaş ve cinsiyet bilgileri ile veri kümesini büyütecek

Yapay zeka konusunda önyargı örnekleri bulmak için detaylı bir araştırmaya gerek yok. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, Face ++ gibi yüz tanıma ve analiz programlarının, siyah erkeklerin yüzlerinin beyaz erkeklerden daha kızgın olarak değerlendirildiğini bulmuştu.

Aynı kusurlar, tüketiciye dönük yapay zeka yazılımlarında da tespit edildi. Bu sorunların çoğu, kuruluşların yazılımlarını eğitmek için kullandıkları veri kümelerinden kaynaklanıyor. Popüler makine öğrenimi veri kümeleri üzerine yakın zamanda yapılan bir MIT çalışması, bu koleksiyonlardaki verilerin yaklaşık yüzde 3,4’ünün yanlış etiketlendiğini tespit etti.

Facebook Casual Conversations’ı ileriye doğru iyi, cesur bir ilk adım” olarak tanımlasa da, veri kümesinin mükemmel olmadığını kabul ediyor. İlk etapta yalnızca ABD’deki insanlara sunulan özellikte, kullanıcılardan erkek, kadın veya diğer şeklinde cinsiyetlerini belirtmeleri isteniyor. Bu sayede veri setinin daha kapsayıcı hale gelmesi planlanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>