Facebook yeni bir skandalla yüz yüze

0

İngiliz veri analiz ve piyasa araştırmaları şirketi Cambridge Analytica’nın Facebook’tan topladığı verilerle kullanıcılar üzerinde izinsiz psikolojik deneyler yaptığının ortaya çıkması büyük bir skandalı patlatmıştı.

Skandallar bitmiyor

Facebook’un, üçüncü parti şirketlere reklam arayüzü üzerinden çok fazla yetki verdiği ve maddi çıkar elde etmek için kullanıcı verilerini etik olmayacak şekilde paylaştığı eleştirileriyle karşı karşıya kalan Facebook ağır bir yara almıştı.

Zuckerberg’ün sosyal medya devi şimdi başkasının keşfetmesine fırsat vermeden, bir başka veri analizi ve piyasa araştırmaları şirketinin, kullanıcıların üzerinde sıra dışı veri toplama yöntemleri kullandığını ve hem Facebook hem de Instagram yöneticilerinin olayı soruşturduğunu açıkladı.

Boston’da kurulu şirketin hesabını dondurduklarını duyuran Facebook, olay nedeniyle mağdur olan kullanıcıların tespit edilmesi halinde şirkete karşı eyleme geçeceklerini de vurguladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>