Facebook yenilenebilir enerji istatistiklerini açıkladı

0

Facebook yenilenebilir enerji

Artık teknoloji şirketleri ürün ve hizmetlerinin yanı sıra yenilenebilir enerjide de rekabet halinde. 2019 yılına ait Facebook yenilenebilir enerji istatistikleri açıklandı.

Facebook yenilenebilir enerji istatistikleri: 2019

Apple, Google ve Facebook gibi dünyanın en büyük teknoloji şirketleri, ürün ve hizmetlerin yanı sıra çevreci bir strateji izleme konusunda da rekabet halinde. Bu amaçla şirketler, sıfır karbon emisyonuna ulaşmaya, hatta tükettiklerinden daha fazla yenilenebilir kaynaklardan enerji üretmeye çalışıyorlar.

Facebook, 2018 yılında bu doğrultuda kendine oldukça iddialı bir hedef belirlemişti. Facebook, 2021 yılına geldiğimizde, ihtiyacı olan tüm enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan üreteceğini belirtmekteydi. Açıklanan 2019 yılı istatistiklerinde, Facebook’un bu hedefe çok yaklaştığı görülüyor. Facebook 2019 yılında, tüm operasyonlarının enerji ihtiyacının yüzde 86’sını yenilenebilir kaynaklardan karşıladığını açıkladı. 2015 yılında bu oranın yüzde 35 olduğunu düşündüğümüzde, Facebook’un oldukça iddialı adımlar attığını söyleyebiliriz.

Ayrıca 2017 yılıyla kıyaslandığında sera gazı emsiyonları yüzde 59 azaltılmış durumda. Bu da neredeyse 22 bin aracın trafikten tamamen çekilmesi anlamına geliyor diyebiliriz.

Facebook, bazı veri merkezlerinde ise yeşil bina sertifikası almış durumda.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>