Facebook yöneticileri muhafazakar sayfaları koruyor mu?

0

Facebook eski haberler

Facebook’tan medyaya sızdırılan bazı belgeler, Facebook yöneticilerin ırkçı söylemlere sahip bazı muhafazakar sayfaların ceza almasını veya kapatılmasını engellediğini ortaya koydu.

Demokratlar Facebook’a ateş kusacak

Facebook için, sayfaları veya paylaşımları sahte haberlere karşı kontrol eden üçüncü parti şirketlerin aldığı kararları bozarak, muhafazakar sayfalarda yayınlanan içerikleri tekrar yayına aldıkları dile getiriliyor.

Sahte haber kontrolü yapan şirketler, çok fazla takip alan, çok fazla paylaşılan içerikleri ve sayfaları kontrol ederek doğrululuk teyiti yapıyor. Eğer sahte haberle karşılaşırlarsa, bunu engelliyorlar. Engellenen sayfalar ve içerikler reklam alamıyor veya diğer kullanıcılara görünmeleri zorlaşıyor. Ancak bu içeriklerin sahibi olan muhafazakar sayfaların Facebook yöneticilerin itiraz etmesi sonucunda, içeriklerin tekrar yayına alındığı anlaşılıyor.

Facebook’tan sızan bilgilere göreyse bunun muhafazkar  kesim içinde ağır tepkiler almamak, Trump yönetimini kızdırmamak ve “yasakçı” bir servis görüntüsü vererek PR kaybı yaşamamak için yapıldığı, Facebook yöneticilerinin bu konuda kendi aralarında yoğun olarak yazıştığı da ortaya çıkmış durumda.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>