Facebook yüz tanıma teknolojisi davalarından kurtulamıyor

0

Facebook’un yüz tanıma teknolojisi, arkadaşların birbirlerini fotoğraflarda taglemesi için kullanılan popüler bir araç. Bu araç sayesinde Facebook kullanıcıların fotoğraflarındaki diğer yüzleri de tanıyarak taglemek için teklifler sunuyor veya arkadaşlık teklifi göndermek için soru soruyor. Böylece kullanıcılar bir partide beraber eğlenip fotoğraf çektirdikleri ama kalabalık içinde isimlerini öğrenemedikleri arkadaşları Facebook’tan bulup arkadaş listelerine ekleyebiliyorlar.

Ancak bu teknoloji Facebook’un canını çok yaktı ve yakmaya devam ediyor. Avrupa ve Kanada’da, mahremiyet yasalarına takılan bu teknolojiyi bu bölgelerde devre dışı bırakmak zorunda kalan Facebook şimdi de ABD Illinois’de 2008’de kabul edilen mahremiyet yasalarına aykırı olduğu gereçesiyle dava edildi.

San Francisco Federal Mahkemesi’nde açılan davada, Facebook’un yasaları aykırı olarak kullanıcılarının biyometrik verilerini topladığı ve kullandığı iddiası yer alıyor. Yasaya göre, Facebook’un bu teknolojiyi kullanabilmesi için kullanıcılardan açık şekilde izin istemesi ve onay alması gerekiyor. Ancak Facebook servisi standart olarak açık şekilde sunuyor ve dileyen kullanıcılar bu özelliği kapatarak fotoğraflarının tanınmasını engelleyebiliyor.

Mahkeme şimdi Facebook’un uygulamasının yasaya uygun olup olmadığına karar verecek ancak sosyal medya devinin büyük ihtimalle davayı kaybetmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>