Facebook’a 1 saat mühlet

0

Sosyal medyanın ne kadar tehlikeli olabileceğini ABD Başkanlık seçimleri sırasında keşfeden dünya şimdi benzer tehlikelerin kurbanı olmamak için endişe ediyor.

Oyun sertleşiyor

Avrupa Birliği ise Facebook’un kitleler üzerindeki etkisi kadar terörist gruplarına destekçi bulmak için kullanılmasından da rahatsız. Avrupa Birliği ülkeleri daha önce Facebook’a verdikleri ultimatomda sakıncalı içeriklerin kaldırılması için sosyal medya servisine 24 saat süre tanımışlar, içeriğin yayınlanmasından itibaren 24 saat içinde sosyal medya servisinin bu içeriği tespit etmesi ve kaldırmasını şart koşmuştu. Hala yayında olan sakıncalı her içerik için yüzbinlerce dolar ceza kesileceğini açıklamıştı.

Avrupa Birliği şimdi yeni bir adım atarak, terörizm propagandası yapan içeriklerin kaldırılması için Facebook’a 1 saat mühlet tanıdıklarını duyurdu.

Elbette bu kural sadece Facebook’u da kapsamıyor. Google, Twitter, Instagram veya diğer tüm sosyal medya/internet içerik servisleri de artık terörizm propagandası yapan içerikleri 1 saat içinde tespit edip kaldırmak zorunda. Aksi halde ağır para cezaları ile karşılaşacaklar. 

Öte yandan  Computer & Communications Industry Association bu karara tepki göstererek 1 saatin gerekli analizleri yapmak için çok kısa bir süre olduğunu dile getirerek sürenin uzatılmasını talep etti. Ancak Avrupa Birliği henüz bir cevap vermedi.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>