Techinside Google News
Techinside Google News

Facebook’ta beğendirmek artık daha zor

Facebook, işletmelerin kullanıcılara içeriklere erişmek veya yarışmalara katılmak için sayfa beğendirme zorunluluğunu yasakladı.
- Advertisement -
TechInside Yorumu: Facebook’ta beğeni almak modern çağın kutsal bir ayinine dönüştü. İşletmeler daha fazla beğeni almak için ruhlarını satmaya ve cüzdanlarını boşaltmaya çok meraklılar. Öte yandan Facebook ziyaretçilerin yanıltılması veya kandırılmasına neden olabilecek tüm uygulamaları yasaklamaya kararlı. Aksi takdirde bir iPad mini kazanmak için kapısının önünden bile geçmeyeceğiniz bir şirketi beğenmiş olabilirsiniz. Artık bu dönem sona erdi.

Geride bıraktığımız hafta pazarlamacıların içerikleri veya yarışma kayıtlarını kullanarak Facebook beğenileri elde edebilecekleri son haftaydı.

FacebookLike Kapısı” olarak da bilinen uygulamaya Facebook’ta yazılım mühendisi olan Harshdeep Singh’in Ağustos blogunda yazdığı bir yazıda da belirttiği üzere “kullanıcıların markaların sayfalarını yapay teşviklerle değil, onlarla iletişime geçmek ve haberlerini takip etmek amacıyla beğenmelerini sağlamak” amacıyla son verdi. Bu haftadan itibaren belirli bir sayfa beğenmeyenlerin görüntüleyemediği içerikler herkese açık hale gelecek.

Edelman’da dijital müdür yardımcısı ve grup direktörü olan Marko Muellner; “beğeniler bir zamanlar organik olarak erişilebilecek kişileri temsil ediyordu ve markalar onları kapabilmek için her şeyi yapıyorlardı. Tüm bunlar tarih oldu. Markalar her bir gönderilerinin organik erişiminin yüzde 5’in altına düştüğünü ve izleyici kitlesinin kalitesinin şüpheli olduğu gerçeğini görünce beğenilerin Facebook üzerindeki pazarlama stratejileri üzerindeki önemini tekrar düşünmek zorunda kaldı” diyor.

Agent-cy kurucusu ve CEO’su olan Jasmine Sandler’a göre “Like Kapısı”nın sonunun gelmesi markalara müşterileri ile iletişime geçmek için daha yüzeysel yollar bulma zorunluluğunu getiriyor. Konu hakkında konuşan Sandler; “Ajanslar etkileşimi yönetmek için daha organik bir yol bulmak zorundalar. Bu kitlenize karşı ‘gerçek’ olmak ile alakalı. Sosyal medya gerçek ilişki geliştirmek içindir. Bu durum perakendede aşırı satışın işe yaramayıp müşteriyi eğitmenin, ona ücretsiz deneme veya test sürümleri vermenin daha faydalı olduğu durumla benzeşiyor” dedi.

Muellner de muhteşem içerik yayınlayıp popüler olanları güçlendirerek doğal olarak beğeni kazanmaya çalışmanın doğru yol olduğuna katılıyor; “Kayda değer sayıda kaliteli beğeni toplasanız bile onlara ulaşmak için para ödemeniz gerekiyor. Zamandan tasarruf edin ve onlara ulaşmak için başlangıçta ödeyin. ‘Like Kapısı’nın sonunun gelmesi sürpriz değil ve pazarlamacılar da buna üzülmemeli. Facebook ilk olarak dünyanın en hedeflemeli mobil reklam platformu, ikinci olarak da popülaritenin arttırılabileceği muhteşem bir yerdir.” diyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir