Techinside Google News
Techinside Google News

Facebook’ta havale dönemi başlayabilir

Facebook Messenger’ın içinden çıkartılan bir ipucu, sosyal ağ devinin gelecek planlarına işaret ediyor olabilir. Facebook'un hedefinde bankalar mı var?
- Advertisement -

Paypal, Venmo, Square ve hatta Clickle bile yakında yeni bir rakiple karşılaşacak olabilir: Facebook Messenger.

Andrew Aude adlı Stanford’lu bir bilgisayar bilimi öğrencisi, Facebook’un Messenger programını kırarak programın aynı fotoğraf gönderildiği gibi para da gönderebilecek şekilde kodlandığını keşfetti ve bulgularını ekran görüntüleriyle paylaştı. Detaylara göre Messenger’a banka kartı ekleyebilecek, Facebook’ta olanı kullanabilecek ve ek olarak bir PIN tanımlayabileceğiz. Bu, programın ilk açığı değil. Geçtiğimiz ayda güvenlik araştırmacısı Jonathan Zdziarski de benzer bulgulara rastlamıştı.

Aude’nin anlattığına göre bir ödeme yapmak için sadece bir butona basmak ve gönderilecek miktarı girerek gönder tuşuna basmak yeterli. Facebook bu gönderimi gizli tutacak ve haber kaynağına bir bilgi gitmeyecek. Sistem sadece banka kartlarıyla çalışacak ve en azından ilk başlarda ücretsiz olacak.

CA16667

Haziran ayında PayPal başkanı David Marcus görevinden ayrılarak Facebook’a katılmış, bu da mobil ödemelerin yakın zamanda Messenger’a gelebileceği hakkında dedikodulara sebep olmuştu. Messenger veya Facebook’un satın aldığı Whatsapp ödemelere izin vermezken rakipleri WeChat ve Line veriyor.

Bu gelişme sadece çevrimiçi mecrada para transferi yapmaya olanak sağlayan PayPal ve benzeri servisleri değil doğrudan yerel ve küresel bankacılık sistemini etkileyebilecek bir gelişme olarak değerlendirilmeli. Ülkemizdeki bankaların en ufak EFT ve Havale işlemlerinden aldığı ücretler ve diğer masraflar göz önüne alındığında Facebook milyarlarca müşterisi, bu müşteriler hakkında sahip olduğu derin veriler ile dünyanın tek ve en eşsiz üstelik en sağlam dijital bankasına dönüşebilir. Aslında resmileşmemiş bu haber çerçevesinde söylenebilecek tek şey var; Artık bankalar düşünsün.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir