Facebook’ta nefret söylemi yayanlara polis baskını

0

Alman polisi, hafta sonunda bir ilki gerçekleştirdi ve sosyal medyada nefret söylemi yaydıkları tespit edilen kullanıcıların evine baskın yaptı.

Anayasada suç olarak kabul edilen nefret söylemine karşı ilk kez topluca bir eyleme geçen Alman polisi böylece ülkede ırkçılığa ve nefret söylemine izin verilmeyeceğine dair hükumetin kararlığını da ortaya koymuş oldu. Özellikle Suriyeli mülteciler nedeniyle tüm Avrupa’da olduğu gibi Almanya’da da ırkçı söylemler yeniden artış göstermişti.

60 kişinin göz altına alındığı baskında özellikle Nazizm yanlısı söylemlere sahip kullanıcıların hedefe alındığı da dikkat çekti. Almanya’daki mülteci kamplarına yapılan ırkçı saldırılarda can kayıpları yaşanmış ve yararlananlar olmuştu. Polis, bu ırkçı saldırıların özellikle sosyal medyadaki organize edildiğini tespit etmiş ve ırkçı söylemlere sahip çok sayıda şüpheliyi inceleme altına almıştı.

14 şehirde gerçekleştirilen baskınlara toplam 25 polis departmanından yüzlerce polisin katıldığı da vurgulanıyor. Avrupa’da diğer ülkelerin de sosyal medya üzerinden nefret söylemine karşı benzer tepkiler verme ihtimali de yüksek görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>