Facebook’ta spam yaptı 2,5 yıl hapis cezası aldı

0

Spam Kralı olarak bilinen Sanford Wallace isimli hacker, 2008-2009 yıllarında Facebook içinde 27 milyar mesajla sonuçlanan spam operasyonu nedeniyle 2,5 yıl hapis cezası aldı ve 310 bin dolar para cezasına mahkum edildi.

Sanford Wallace, 2008 yılında başladığı operasyonunda, kullanıcıları cezbedici reklamlarla Facebook dışındaki bir web sitesine yönlendiriyor, bu web sitesinde kullanıcıların login bilgilerini çalıyor, ardından kullanıcının arkadaş listesine erişiyor ve onları da web sitesine davet eden mesajlar atarak, onların da login bilgilerini çalıyor, yeni kurbanların arkadaş listesine de aynı mesajları gönderiyordu. Bu sırada insanlara reklam içerikli spam mesajlar da göndermeye devam ediyordu.

Bu şekilde iki yıl içinde 27 milyar mesaj gönderen, üstelik Facebook’un veri tabanına da ulaşarak servise zarar veren Sanford Wallace, Facebook’un şikayetiyle açılan davada suçlu bulundu ve şimdi 2,5 yıl hapis yatmak zorunda. Savcı cezayla ilgili olarak, davalının aldığı ceza, benzer aksiyonlarla insanlara zarar vermeye niyetli hacker’ları caydıracak bir özellik taşıyor, yorumunda bulundu.

Bu karar aynı zamanda sosyal medyada veya diğer internet servislerinde, kullanıcıları ısrarla rahatsız eden hareketlerde bulunabilecek tüm kötü niyetli girişimler için de ileride örnek oluşturabilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>