Facebook’un akıllı gözlükleri gizlilik konusuyla gündemde

0

Facebook akıllı gözlük

Facebook’un akıllı gözlükleri gizlilik endişeleri ile bir kez daha gündeme geldi. İrlanda’da veri gizliliği yöneticisi gözlüklerin gizlilik kurallarıyla ilgili açıklama istedi.

Facebook’un akıllı gözlükleri gizlilik konusunda detaylandırılacak

İrlanda’nın veri gizliliği düzenleyicisi yaptığı açıklamada, Facebook’tan yeni piyasaya sürdüğü akıllı gözlüklerinde bir LED gösterge ışığının, insanların filme alındıklarını veya fotoğraflarının çekildiğini bilmelerini sağlamak için “etkili bir araç” olduğunu göstermesini istediğini söyledi.

Ray-Ban yapımcısı EssilorLuxottica ile ortaklaşa oluşturulan Facebook akıllı gözlükleri, kullanıcıların müzik dinlemesine, arama yapmasına veya fotoğraf ve kısa videolar çekmesine imkan tanıyor. Tüm bunları ise tamamlayıcı uygulama kullanarak Facebook hizmetlerinde paylaşmasına izin veriyor.

Gözlüklerde kayıt yapılırken çok küçük bir gösterge ışığı yanıyor. DPC ve Garante’ye, gösterge LED ışığını sağlamak için Facebook veya Ray-Ban tarafından sahada kapsamlı testlerin yapıldığı kanıtlanmamış durumda. İrlandalı düzenleyici, akıllı gözlüklerin gizlilik yasalarına uygunluğunun değerlendirilmesi için 10 Eylül’de Facebook’tan açıklama isteyen İtalyan Veri Koruma Düzenleyicisi Garante’nin endişelerini paylaştığını söyledi. Dolayısıyla Facebook’un İrlanda yönetimine de benzer bir açıklama yapması gerekiyor.

İrlanda’nın Veri Gizliliği Komiseri (DPC), şirketin Avrupa merkezi Dublin’de olduğundan, Avrupa Birliği’nin katı veri gizliliği yasaları kapsamında Facebook’un baş düzenleyicisi konumunda yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>