Facebook’un dev drone’u sorunsuz uçmaya başladı

0

Facebook’un, bir Boeing yolcu uçağı boyutlarına yaklaşan ve güneş enerjisi ile çalışan dev drone’u ikinci test uçuşunu yere çakılmadan tamamlamayı başardı.

Facebook’un havacılık ekibinin şefi Martin Luis Gomez tarafından yapılan duyuruya göre, geliştirilen drone 1 saat 42 dakikalık uçuş sonunda, Arizona’daki askeri üsse sorunsuzca inmeyi başardı.

İlk test uçuşunu geçen yaz yapan drone, güçlü rüzgar nedeniyle kontrolden çıkarak yere çok sert iniş yapmış, Facebook bu testi başarılı olarak yorumlasa da ABD havacılık otoritesinin raporlarında test uçuşunun çakılma ile sonlandığı bilgisi yer almıştı. 

Facebook’un, dünya çevresinde nöbetleşe şekilde sürekli uçacak ve sürekli inip kalkacak yapay zekalı drone filoları kurma hedefi için drone’larn her türlü hava koşulunda sağlıklı şekilde inip kalkarak, havadaki filonun sayısını koruması ve bu sayede yer yüzüne havadan yüksek hızlı internet bağlantısı sağlaması gerekiyor.

Gomez’in açıklamasına göre, Aquila isimli drone’un son uçuşu ilk uçuşa göre çok daha başarılı geçti. Bu başarıda, drone’un üzerine yerleştirilen yeni sensörlerin ve kontrol mekanmizmalarının da payının büyük olduğunun altı da çizildi.

Ancak Facebook’un drone teknolojisinin istenilen düzeye ulaşmasına henüz vakit var. Yeryüzüne internet sağlayacak drone filolarının 60 bin ve 90 bin feet yükseklikte ve haftalar boyunca yere inmek zorunda kalmadan uçabilmesi gerekiyor. Aquila ise şimdilik 3 bin feet’te ve sadece 1.5 saat boyunca uçabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>