Facebook’un iş gücü sanal gerçekliğe odaklandı

0

Mark Zuckerberg’ün tarihe sadece sosyal medya devrimini yapan adam olarak değil, sanal gerçeklik devrimini yapan isim olarak da geçmek istediği artık kesinleşti.

Ofisinde Facebook’un özel bir sanal gerçeklik uygulamasını kullanarak raporları ve iş süreçlerini takip ettiğini daha önce duyuran Zuckerbeg’ün şimdi de Facebook’un iş gücününün önemli bir bölümünü sanal gerçeklik teknolojisini geliştirmeye yönlendirdiği ortaya çıktı.

Kısa süre önce Oculus departmanının CEO görevinden ayrılan Brendan Iribe, bir panel sırasında ayrılık sebebini artan iş gücüne yetişememek olarak açıkladı. “Mark ile el sıkıştığımızda Oculus departmanında sadece 60 kişi vardı ancak bir süre sonra Oculus’un CEO’su olarak kendimi 1000’den fazla insanı yönetirken, onların sorunlarını dinlerken, iş süreçlerini organize ederken ve yeni insanlar işe almak için aralıksız görüşmeler yaparken buldum ve bu tempoyu daha fazla sürdüremeyeceğimi anladım,” ifadelerini kullanan Iribe böylece Zuckerberg’in Oculus Rift için 1000’den fazla insanı çalıştırdığını da itiraf etmiş oldu.

Kaynaklar Oculus için akıyor

Facebook’un yeni yayınlanan son çeyrek raporunda, hangi departmanda kaç kişinin çalıştığına dair detaylı bilgil bulunmuyor fakat şirketin toplam çalışan sayısının 18,770 olduğu açıkça yazıyor. Bu durumda Facebook içinde sanal gerçeklik teknolojileri ve Oculus Rift için çalışan 1000+ çalışan, toplam çalışanların %5’inden fazla bir oran oluşturuyor.

Bir diğer deyişle, Facebook tüm iş gücünün %5’ini hatta daha fazlasını sanal gerçeklik teknolojilerini geliştirmeye adamış durumda. 

Bu durumda, geçmişte Bill Gates’in PC/Windows, Steve Jobs’ın iPhone/akıllı telefon devrimine ön ayak olması gibi Zuckerberg’in sanal gerçeklik devriminde başrolü oynayan aktör olarak anılması sürpriz olmayacak. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>