Facebook’un veri sızıntılarına karşı anlacak önlem nedir?

0

Facebook dijital

Facebook’un bilgisayar ağlarına yapılan saldırı sonucu 50 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerinin ele geçirilmesi, bugünün haber akışında büyük yer buldu. Şirketin geçtiğimiz hafta başına fark ettiği söz konusu saldırı, saldırganların Facebook’a ait özelliklerden birinin koduna müdahale ederek kullanıcı hesaplarını ele geçirmesi yoluyla gerçekleşti.

Facebook güvenlik açığı milyonlarca kullanıcıyı etkiledi

Bu konuyla ilgili olarak, Sophos Araştırma Birimi Yöneticisi Chester Wisniewski şu değerlendirmede bulundu:

“Facebook kadar büyük ve karmaşık bir yapıda bazı sistem hatalarının yer alması kaçınılmazdır. Söz konusu geçiş izni onaylarının çalınması önemli bir sorun olmakla birlikte, kullanıcıların gizliliği açısından daha önce karşılaştığımız diğer saldırılar veya Cambridge Analytica kadar büyük risk oluşturmuyor.

Diğer tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi, Facebook’ta da kullanıcılar kendilerine ait bilgilerin ve paylaşımların herkes tarafından görülebileceği varsayımıyla hareket etmelidir. Bu bir ele geçirme girişimiyle olabileceği gibi, bizzat sosyal medya kullanıcısının kazayla veya farkında olmadan yapacağı kontrolsüz paylaşımlar yoluyla da gerçekleşebilir. Bu nedenle önemli ve hassas bilgilerinizi bu gibi platformlarda asla paylaşmamalısınız.

Şu an önlem almak için tek yapmanız gereken Log Out (Çıkış Yap) seçeneğiyle Facebook hesabınızdan çıkış yaparak yeniden girmekten ibarettir. Bu konuda daha derin endişeleriniz varsa, yaşanan bu olayı Facebook ve diğer sosyal medya platformlarındaki hesaplarınızın gizliliğe dair ayarlarını etraflıca gözden geçirmek için bir fırsat olarak görebilirsiniz.”

Emin Çitak

Uzun süredir internet editörlüğü yapan Emin, teknoloji ve iş dünyası üzerine yazılar yazıyor. IoT ve makine öğrenme konuları hakkında araştırma yapmayı seviyor ve genelde bu konular hakkında makaleler hazırlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>