Facebook’un yapay zekası fotoğrafları tanımlıyor

0

Facebook’un yapay zekası

Facebook’un yapay zekası artık fotoğrafları 10 kat daha ayrıntılı tanımlıyor. Bu yapay zekada önemli ilerlemeler kaydedildi.

Facebook’un yapay zekası için geliştirmelere devam ediyor

Sosyal medya platformu olmanın ötesinde teknoloji odaklı yatırımlarıyla da ön plana çıkan Facebook, özellikle yapay zeka alanında önemli işlere imza atıyor.

Aslında uzun süredir Facebook, fotoğrafları tanılamaya yönelik yapay zeka üzerinde çalışmalarını sürdürmekteydi. Bu yapay zeka ile özellikle de görme bozukluğu olan kişilere yardım edilmesi hedefleniyordu.

Otomatik Alternatif Metin (AAT) isimli araç, bu yapay zeka modelleri arasında en dikkat çekeniydi. 2016 yılında tanıtılan AAT için yapılan geliştirmelerle birlikte yapay zeka 10 kat daha verimli hale geldi. Bu yapay zeka görseller için alternatif metinler oluşturabiliyor ve önemli ayrıntıları yakalayabiliyor. Örneğin yaptığı incelemeyle, bu fotoğrafta müzik çalan ve ayakta duran 5 kişi var şeklinde kendi analizini paylaşıyor.

Şimdilik Facebook herkese açık fotoğrafları kullanarak bu çalışmayı yapıyor. AAT cinsiyetleri, renkleri, kültürel bağlamları ve birçok detayı daha ayırt edebiliyor. Facebook’un bu yapay zekayı ne zaman genel kullanıma sunacağı ise şimdiden merak ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>