Techinside Google News
Techinside Google News

Fazla, 43 milyon dolar değerleme ile 6 milyon dolar yatırım aldı

Atıkları ekonomiye kazandırmayı hedefleyen Fazla, son ara yatırım turunda 43 milyon dolar değerleme ile 6 milyon dolar yatırım aldı
- Advertisement -

Atık oluşumunu en yüksek çevresel, sosyal ve finansal fayda ile döngüsel ekonomiye kazandırmayı hedefleyen teknoloji ve inovasyon odaklı Fazla, son ara yatırım turunda Esor Investment ve 212 liderliğindeki TTGV, TKF, Founder One ve melek yatırımcılar tarafından 43 milyon dolar değerleme ile 6 milyon dolar yatırım aldı. Bu turda Techstars ve Atlantic Food Labs gibi önceki yatırımcılar da devam yatırımı gerçekleştirdi.

Fazla, Türkiye merkezli bir girişim olan ve 2016 yılında Arda Eren ve Olcay Silahlı tarafından kurulan bir şirket. Misyonları arasında, tedarik zinciri boyunca oluşan gıda israfını ve israf kaynaklı karbon salımını %50 oranında azaltmak yer alıyor. Fazla, 5 yıl boyunca Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirdikleri gıda kurtarma operasyonlarıyla Fazla, 58.000 tondan fazla gıdanın israf olmasının önüne geçti ve bu gıdaları ekonomiye kazandırarak 83.000 tondan fazla karbon salımını engelledi. Girişim, gıda dışı endüstrilerde yaşanan atık sorununa da odaklanarak yeni kimliği “Fazla” ile atık sorununu çözmeye yönelik çalışmalarını genişletti.

Fazla

Fazla, yatırım ile yurt dışı operasyonlarını güçlendirecek

Fazla’nın Kurucu Ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı, girişimlerinin sürdürülebilir bir iş modeli geliştirme ve etki girişimciliği alanında gençlere örnek olma misyonuyla kurulduğunu belirtti. Silahlı, “Daha fazla ne yapabiliriz?” sorusuyla küresel problemlere proaktif bir şekilde yaklaştıklarını ve yeni kimlikleriyle atık sorununu gıda dışı endüstrilere de taşıdıklarını söyledi. İspanya’da açılımlarını başlattıklarını ve yurt dışı operasyonlarını güçlendirmeyi hedeflediklerini de açıkladı.

Fazla’nın Kurucu Ortağı ve CTO’su Arda Eren ise teknoloji temelli çözümleriyle atık yönetiminde izlenebilirliği ve ölçeklenebilirliği artırdıklarını ve farklı ürünleriyle etkilerini genişletmeyi planladıklarını belirtti. Fazla’nın çözümleri arasında B2B e-ticaret çözümü, mobil uygulama, nesnelerin interneti (IoT) ürünü ve ulusal bağış servisi bulunuyor.

Yatırım turuna liderlik eden Esor Investment Kurucu Ortağı Şevki Kuyulu, Fazla’nın atık oluşumunu kaynağında azaltma ve geri kazanma konusunda teknoloji sayesinde önemli adımlar attığını belirtti. TKF CEO’su Elif Altuğ ise Fazla’nın sürdürülebilirlik alanında yaptıkları yatırımların Türkiye’nin ve dünyanın geleceği için önemli olduğunu vurguladı.

Bu yatırım turuyla birlikte Fazla, geliştirdiği teknoloji ve çözümlerle atık yönetiminde liderliğini sürdürmeyi ve ekibini büyütmeyi planlıyor. Girişimin ulusal ve uluslararası operasyonlarını genişleterek atık algısını değiştirmeyi ve daha sağlıklı bir dünya için çalışmalarını sürdürmeyi hedeflediği belirtildi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir