Fazla Gıda’ya Seri A turunda 26 milyon TL yatırım!

0

Son yıllarda yatırım haberi denildiğinde akıllara teknoloji şirketleri geliyor olsa da, diğer sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin teknolojiye yatırım yapması da değerini yükseltiyor. Bu kapsamda sıfır gıda atığı ve minimum karbon emisyonu hedefiyle yola çıkan Fazla Gıda, 26 milyon TL yatırım aldı.

Fazla Gıda sıfır gıda atığı hedefini sürdürüyor

2017’de Olcay Silahlı ve Arda Eren’in kurduğu şirket, gıda geri kazanımı için sunduğu, ikincil satış, gıda bankalarına bağış, hayvan yemi ve biyogaz gibi bütünsel çözümlerle gıda şirketlerine satılmayan stoklarını finansal, çevresel ve sosyal açıdan en yüksek geri kazanım değerine sahip olacak şekilde değerlendirebilecekleri bir teknoloji platformu ve ekosistem sunuyor.

Fazla Gıda, Türkiye’de dört yıldır Migros, Metro, Nestle, Pepsi ve Danone gibi ulusal ve çok uluslu devlerin atıl ürünlerini bütünsel bir yaklaşımla yönetmelerini sağlıyor.

Yapay zeka tabanlı bulut platformu sayesinde, ilk adım olarak fazla gıdalar insan etkileşimi olmadan, Gıda Geri Kazanım Hiyerarşisi aşamalarına göre sınıflandırılıyor. Sonrasında, sınıflandırılmış atıl ürünler, bağış için gıda bankaları, ikincil satışlar için alıcılar, hayvan yemi veya biyogaz için üreticiler gibi ekosistemdeki ilgili ortaklarla uçtan uca takip edilebilir bir şekilde eşleştiriliyor.

2017’de, 500 Istanbul tarafından ilk yatırımını alan Fazla Gıda, sonrasında Techstars ve Metro Accelerator Berlin programı tarafından desteklendi, ardından EGIAD ve Galata Business Angels yatırımlarını aldı. 500 Istanbul, EGİAD ve GBA, Seri A’dan önce şirkete yeniden yatırım yaptı ve böylece toplam yatırım miktarı 1,3 milyon dolara ulaştı.

Seri A turunda 212 liderliğinde, MAP, 500 Istanbul ve Berlin merkezli Atlantic Food Labs’ten 26 Milyon TL’lik yatırım aldı.

Kurucu ortak ve CEO Olcay Silahlı, “B2B çözümlerimizle son dört yılda 19.000 tonun üzerinde gıdayı kurtardık ve 62 bin tondan fazla karbon salımını önledik” diyor. Kurucu ortak ve CTO Arda Eren şunları ekliyor: “Merkezileşmiş bulut platformumuz şirketlerin ve bireylerin karmaşık atık yönetim sistemlerini daha kolay anlamasını ve yönetmesini sağladı. Teknolojik altyapımız, hizmet sağlayıcılarımız aracılığıyla sahip olduğumuz güçlü operasyonel yetkinliklerle birleşti ve bu sayede bugüne kadar platformumuzda 70.000’den fazla işlemi tamamlamayı başardık.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>