FBI 7000 şifreli mobil cihazı açmaya çalıştı

0

11 aylık bir dönemde FBI, açmaya çalıştığı yaklaşık 7000 şifreli mobil cihaza erişim sağlayamadı.  Dün Polis Şefleri Birliği’nde yapılan konuşmada, şifreli mobil cihazların soruşturmalarda büyük bir sorun oluşturduğu belirtildi.

Şifreli mobil cihazlara erişim

2015 yılında San Bernardino terör saldırısında FBI ile Apple arasında önemli bir gerginlik yaşanmıştı. Saldırganın iPhone 5S model telefonuna erişmek isteyen FBI yetkilileri Apple ile görüşmüş ancak olumsuz yanıt almışlardı. Daha sonra ismi açıklanmayan bir satıcıya 900 bin dolarlık bir ödeme yapılarak telefona erişim sağlanmıştı.

FBI yetkilileri şifreli cihazların ulusal güvenlik tehlikeye girdiğinde önlerinde bir yığın sorun oluşturduğunu belirtiyor. FBI, 2017 yılında erişmeyi hedeflediği cihazların yarısına erişemediğini ve bu sayının 7000 olduğunu açıkladı. Şifreli cihazlar, çoğu zaman telefon üreticilerinin dahi verileri kullanmasını önlüyor.

Yetkililer siber güvenlik ve soruşturma amaçlı hackleme arasında denge kurulması gerektiğini söylüyor. Ulusal güvenliğin sağlanabilmesi için soruşturma amaçlı hacklere izin verilmesi gerektiği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>