Techinside Google News
Techinside Google News

FBI güvenlik önlemlerinden şikayetçi

Akıllı telefonlarda ön tanımlı olarak gelecek şifreleme standartlarının suçluların elini güçlendireceği iddia eden FBI pek memnun değil.
- Advertisement -

FBI başkanı James Comey geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada akıllı telefonların içeriğine istenildiği takdirde ulaşılabilmesinin çocuk kaçırma ve terörizm gibi olaylarda suçluların işlerini güçleştirdiğini ancak Apple ve Google’ın aldıkları yeni nesil güvenlik önlemleriyle güvenlik güçlerinin bu avantajını ortadan kaldıracaklarını söyledi. Comey verdiği demeçte bu üreticilerin insanlara ‘kanunların ötesine geçebilmeyi vadettiklerini’ savundu.

FBI sözcüsü tarafından yapılan başka bir açıklamada James Comey’in söyledikleri doğrulandı. Geçtiğimiz haftalarda Google yeni Android cihazlarında veri şifrelemesinin ön tanımlı olarak geleceğini açıklamış, Apple ise iOS 8 ile birlikte iPhone ve iPad kullanıcılarının bir parola ile tüm verilerini şifreleyebileceklerini söylemişti. Bu işlemler kişisel verilere üçüncü parti kişilerin erişmesini oldukça zorlaştırıyordu.

FBI Suçlu Araştırma Birimi de yaptığı açıklamada akıllı telefon üreticilerinin suçluların eline bir silah daha vermemeleri gerektiğini vurgulayarak ‘‘Apple ve Android’in yeni güvenlik önlemleri bize fiziksel ve finansal anlamda büyük zarar vermek isteyen kişileri koruyacaktır. Polisin ihtiyacı olan bilgiye ulaşması yasal izinleri olsa dahi imkansız hale getirilmiştir’’ yorumunu yaptı. Google ve Apple ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.

backdoor

Acaba bu gelişmeler güvenlik ve donanım alanında çalışan firmalar için gelecek yıllarda yeni kanunlar ile yüzleşmelerine neden olabilir mi? Büyük olasılık ile devletler kontrol altında tutabildikleri yazılım ve donanım üreticilerinin ürünleri içinde kendilerine özel arka kapılar bırakmalarını talep edebilir. Eğer böyle bir gelişme yaşanırsa (ki şu ana kadar yaşanmadığına dair elimizde bir kanıt olmadığı gibi yaşandığı yönünde pek çok söylenti var) uluslararası faaliyet gösteren teknoloji firmalarını zor günlerin beklediğini söyleyebiliriz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir