FBI, Kaspersky’a karşı önlem alıyor

1

FBI’ın Rus istihbaratı adına çalıştığını iddia ettiği Rus antivirüs geliştiricisi Kaspersky’ın ABD pazarındaki işleri zorlaşıyor.

ABD hükumeti tüm kamu kurumlarında Kaspersky ile bağlantılı tüm ürünlerin kaldırılması emrini verdikten sonra şimdi de FBI’ın özel sektör firmalarının Kaspersky ürünlerini kullanmayı bırakması için şirketleri birebir ziyaret ettiği ortaya çıktı.

Büyük şirketlerin yöneticilerine özel brifingler vermeye başlayan FBI müfettişleri, özel sektöre Kaspersky’ın Rusya istihbaratı için çalıştığını ve ABD ulusal güvenliği için büyük bir tehdit olduğunu anlatıyorlar.

Kısa süre önce Ukrayna’da elektrik sisteminin çökmesiyle sonuçlanan siber saldırının da Rus istihbaratının işi olduğunu düşünen FBI; ülkedeki kritik özel şirketlerin bir an önce Kaspersky ürünlerinden uzaklaşması gerektiğinin altını çiziyor. FBI’n özel sektör temsilcileri ile görüşmelerinin ise, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale ettiğine yönelik şüphelerin soruşturulmaya başladığı 2017 başından beri devam ettiği de ortaya çıktı.

Bir diğer deyişle ABD’de şu anda Kaspersky’a karşı tam anlamıyla bir cadı avı başlatılmış durumda ve devlet de Kaspersky’ı ülkede istenmeyen şirket olarak görüyor. Bunun cevabı olaraksa Rusya’nın bazı ABD şirketlerini ülkeden çıkmaya zorlayacağı düşünülüyor. Kısacası, Üçüncü Dünya Savaşı cepheden önce şirketler üzerinde çıkabilir.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>