Techinside Google News
Techinside Google News

FBI’ın dijital yetkilerinde sınırlar kalkabilir

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı'nın verdiği bir yasa değişikliği önergesi FBI'a dijital anlamda dünyanın her yerinde yetki verebilir.
- Advertisement -

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adalet Bakanlığı bir yasa değişikliği üzerinde çalışıyor. Suçların Ulusal Takip Süreçleri (Federal Rules of Criminal Procedure) kanunundaki bu değişiklik önerisi yerel kanun koruyucuların gerekli görüldüğü takdirde kaynağı belirsiz (anonim) bilgisayarlara uzaktan müdahale etme hakkını tanıyor. ABD’de ulus içindeki yasal suçların takibini FBI yapmakta ve FBI’ın ABD sınırları dışında herhangi bir yetkisi bulunmuyor. Üstelik ABD Adalet Bakanlığı yaptığı bir açıklama ile bu kanun değişikliğinin kesinlikle FBI’a yurt dışında faaliyet hakkı vermeyeceğini belirtiyor. Ancak bu yetki eğer geçerli olursa pratikteki uygulaması kesinlikle ABD sınırlarının dışına çıkacak. Neden mi? İşte cevabı;

Yasa düzenlemesi kimliği belirsiz bilgisayarlara uzaktan erişim hakkı tanıyor. Bu hak ile FBI yetkilileri şüpheli gördükleri herhangi bir bilgisayara geleneksel hackleme yöntemleri ile sızma hakkına sahip olacaklar. Anonim bir bilgisayarın ise konumunu tespit etmek pratikte her zaman mümkün olmayabiliyor. VPN veya TOR ağı üzerinden kullanılan bir bilgisayar rahatlıkla ABD’de gibi görünmesine rağmen dünyanın herhangi bir yerinde olabilir.

Bu gelişme kurulduğu günden bu yana FBI için dijital arenada, teoride öyle olmadığı halde, pratikte sınırsız bir yetki alanı tanıyacak.

Eğer bu yasa değişikliği geçerli olursa önümüzdeki günlerde ABD’de FBI ve CIA arasında nasıl tartışmalara yol açacağını hep birlikte göreceğiz. Öte yandan bu gelişme bize internetin sınırları ortadan kaldırıp bu güne dek yasaların çizdiği çerçevelerin giderek belirsizleşeceğini de gösteriyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir