FED dijital dolar için yeşil ışığı yakıyor mu?

0

fed

Milli para birimi için blockchain projesi geliştiren ve ulusal dijital para birimini çoktan devreye alan Çin veya bu alanda benzer çalışmaları olan bazı diğer ülkelerin aksine ABD blockchain temelli bir dijital dolar geliştirme fikrine uzun zamandır direniyordu.

FED için blockchain dolar zamanı geldi

Pandeminin ardından, 2021 Mayıs ayında bu konuda “ön çalışmaya” başlayan FED için en önemli sorun, tüm dünyadaki dev dolar alışverişi talebini sorun çıkarmadan karşılayabilecek bir dijital ağ kurabilmekti.

FED şimdi yaptığı duyuru ile geliştirdiği teknik altyapının, saniyede 1.7 milyon işlemi sorunsuzca gerçekleştirdiğini açıkladı. Böylece dünyanın neresinde olursa olsun, dijital dolar ile yapılacak alışverişlerde paranın 2 saniyeden kısa sürede alıcı ile satıcı arasında el değiştirmesi mümkün olacak.

Project Hamilton ismini alan proje ile FED, central bank digital currency (CBDC) adını verdiği bir test amaçlı bir blockchain projesini hayata geçirmişti. Bu test, FED’in blockchain temelli dijital dolar sistemine geçip geçmeme konusunda karar vermesi için kilit rol oynayacak. Ve öyle görünüyor ki, şimdilik test sonuçları FED’in istediği yönde ilerliyor.

 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>