Omurilik felcine çare bulunmuş olabilir

0

2010 yılında göğsünden aldığı bıçak darbesi sonucu felç geçiren Darek Fidyka artık bir destek yardımıyla yürüyebiliyor. Dünyada ilk defa uygulanan tedavi Londra’lı bilim adamları ile yapılan ortak çalışma ile Polonya’da gerçekleştirildi. Tedavinin detayları ‘Cell Transplantation’ adlı bilimsel dergide yayınlandı.

Destek yardımıyla yürüyebilen Fidyka bunun ‘‘inanılmaz bir duygu’’ olduğunu söyleyerek şunları ekledi: ‘‘Vücudunuzun yarısını hissedemezken çok çaresizsiniz ancak hissiniz geri gelmeye başladığında yeniden doğuyormuş gibi oluyor’’.

Tedavide koku almayı sağlayan hücrelerin bir kısmı kullanıldı. Çıkarılan yaklaşık 500.000 hücre iki hafta sonra omurilikte zedelenen kısmın üzerine ve altına toplam 100 mikro enjeksiyon ile nakledildi. Bu tedavi sonucunda hasarlı sinirlerde iyileşme başladı. Oldukça karmaşık ve zorlu bir tedavi sonucunda tekrardan zorlukla da olsa adım atmaya başlayan Darek, sinir zedelenmelerinden kaynaklanan felçli hastalar için bir umut ışığı oluşturuyor.

Bilim insanları gelecek 10-15 yıllık dönem içinde sinir zedelenmelerine dayanan felç vakalarının tedavi edilmeye başlanacağına dair ümitli olduklarını belirtiyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>